Inspiration Engelska trädgårdar

”Bland blåregn, rosor och doftande lavendel” – sydfranska trädgårdar i maj 2013!

”Promenera under blåregnet, känn doften av lavendel, rosor och jasmin” – Upplev trädgårdar i Provence och på Rivieran maj 2013

- En resa till Provence och Côte d´Azur och Ligurien (den franska och italienska sidan av Rivieran)

Vi färdas genom dalgångarna kring Aix-en-Provence där vi också bor de tre första nätterna – sen vidare österut genom Luberondalen, mot Rivieran för att uppleva några av de finaste trädgårdspärlorna runt Nice och Grasse. I en kreativ och lite vild konstnärsträdgård äter vi fransk plocklunch under platanernas trädkronor. Vi färdas bland lavendelfälten och genom de sköna landskapen som har en rik romersk historia. I villa Joanis upplever vi den prydliga och rikblommande trädgården där grönsakslandet, de formklippta buskarna och perennerna bildar en modern ”potager”.  Trädgården utsågs till ”årets vackraste trädgård” i Frankrike 2008. Här får vi också prova deras viner. En dag gör vi en utflykt till Italien, till Hanbury gardens som är ett botaniskt paradis, skapat av Thomas Hanbury som samlade växter från jordens alla hörn. Vi tar oss upp i bergen med bussen och äter en italiensk lunch med utsikt över dalen. Charmigt och bekvämt boende i Aix-en-Provence och i Nice. Tid finns också att strosa runt i de fina städerna. En innehållsrik trädgårdsresa för alla sinnen och med ”guldkant”.

Maj månad är den allra bästa tiden på året att se trädgårdarna i södra Frankrike, det är friskt grönt och rikblommande.

Favoritresor är arrangör, Trädgårdsturisten är ciceron och har gjort urvalet av trädgårdar.

Intresserad av denna resa? 

Anmäl intresse hos Favoritresor!

Eller skicka ett mejl till e-post: kontakt@tradgardsturisten.se

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Rabatt för medlemmar i Riksförbundet Svensk Trädgård (ca 1000:-)

………………………………………………………………………………………….

Bilder från trädgårdarna och lite miljöbilder:

Afrikansk lilja, Agapanthus, Côte d´Azur.

Bassängen i konstnärsträdgården i d´Orves i Provence ligger högt och är omgiven av växtlighet som oleander (nerium)


Val Joanis, prisbelönt trädgård och vinslott. Kronärtskockor till vänster, idegran till höger och lavendel i mitten.  


Val Joanis, grönsaker, perenner och häckar delar utrymme.

Spaljerade fruktträd och snygga ramar av bambu och flätade grenar.Val Joanis utsågs till ”Frankrikes vackraste trädgård” 2008.


Svindlande utsikt från trädgården villa Ephrussi över Medelhavet.

 

 


Bild: Rotschilds Villa Ephrussi på halvön Cap Ferrat strax utanför Nice


Trädgårdsport i provencalsk blått

Olivträdsallé i Var, Provence


d´Orves Var, Provence – äldre charmig konstnärsträdgård. Här äter vi lunch utomhus under platanernas lövkronor.

vart leder den här hemliga porten?


Stadsmiljö i Provence

Marknad södra Frankrike, maj månad.

En av våra besöksträdgårdar i Alpillerna, i Provence, ritad av trädgårdsarkitekt Dominique som skapat trädgårdar över hela världen

  • Tips & råd

    Medlemmar i Svensk Trädgård har specialpris på denna resa (medlem minst 1 år)

 

 

 

 

 


Comments are closed.

Medlem i Riksförbundet Svensk Trädgård?

Rabatt på trädgårdsresor (inte i Sverige) som arrangeras av Riksförbundet Svensk Trädgård pch Favoritresor tillsammans. Se favoritresor.se - sök "trädgårdsresor"